Abdou Diouf var Senegals anden præsident; han tjente fra 1981 til 2000. Han betragtes som en fremtrædende afrikansk leder med en bemærkelsesværdig fortegnelse over resultater inden for politisk og socioøkonomisk udvikling i Afrika. Han blev født i Senegal og afsluttede sin primære og sekundære uddannelse fra St. Louis og gik derefter til Paris for at studere jura. Kort efter hjemkomsten tiltrådte han embedsmagten og blev udnævnt til forskellige stillinger, inklusive assistent for regeringssekretæren og generalsekretæren for forsvarsministeriet. Snart blev han direktør for kabinettet for præsident Leopold Senghor og blev udnævnt til generalsekretær for formandskabet for Republikken Senegal. Senere blev han premierminister i Senegal i et årti, hvorefter præsident Leopold udnævnte ham til hans efterfølger. Som præsident for Senegal gav han en stemme til sin nation i verden og understregede samarbejde med andre afrikanske lande. . Som indledt af sin forgænger opmuntrede han også til politisk liberalisering og afholdt valg i 1983, 1988 og 1993 og vandt dem alle. Han har også været aktiv i internationale organisationer og har kæmpet for større afrikansk enhed, herunder at udføre funktionerne som formand for Organisationen for afrikansk enhed. I 2000, efter sit nederlag ved parlamentsvalget, trak han fredeligt fra sin position og dermed sluttede Socialistpartiets 40-årige styre af Senegal.

Karriere

Efter at have afsluttet sin eksamen, vendte Abdou Diouf tilbage til Senegal og blev udnævnt til direktør for internationalt teknisk samarbejde i september 1960.

I december 1960 blev han assistent for regeringens generalsekretær og blev senere udnævnt til generalsekretær for forsvarsministeriet i juni 1961.

I 1961 tiltrådte han det senegalesiske Progressive Union-parti, som senere blev omdannet til det socialistiske parti i Senegal. Derefter blev han guvernør for regionen Sine-Saloum, en stilling, han tjente i indtil december 1962, hvorefter han blev udnævnt til direktør for kabinettet for Udenrigsministeriet.

I maj 1963 blev han flyttet til stillingen som direktør for kabinettet for præsident Léopold Senghor, som han beholdt indtil december 1965.

I januar 1964 blev han også udnævnt til generalsekretær for formandskabet, en stilling, han tjente indtil marts 1968. Derefter tjente han som minister for planlægning og industri indtil februar 1970.

Den 26. februar 1970 blev Abdou Diouf udnævnt til premierminister i Senegal, da denne stilling blev genindsat af præsident Senghor. Han forblev på stillingen indtil 31. december 1980.

Den 1. januar 1981 trak Senghor sig fra præsidentskab til fordel for Abdou Diouf, og Diouf blev den næste præsident i Senegal.

Han fortsatte den politiske liberalisering, som hans forgænger havde startet ved at afholde valg i 1983. Han lod 14 oppositionspartier konkurrere i valget, hvilket forårsagede fragmentering blandt dem og fremkom som en klar vinder med 83,5 procent af stemmerne.

I 1985 gjorde oppositionspartierne et vellykket forsøg på at danne en koalition, der mislykkedes med den begrundelse, at koalitioner blev forbudt af forfatningen.

I februar 1988 vandt han igen valget med 72,3 procent af stemmerne. Resultatet af valget var stærkt panoreret, og modstående partier beskyldte hans regering for valgsvindel.

I februar 1993 blev han genvalgt med 58% af stemmerne for en syvårsperiode. I 2000 tabte han valget til Abdoulaye Wade og trak sig fra sin position uden nogen protest.

Efter at have forladt embedet som præsident for Senegal, blev han enstemmigt valgt som 2. generalsekretær for ‘La Francophonie’ i oktober 2002.

I januar 2003 tiltrådte han som generalsekretær og blev genvalgt i yderligere fire år på organisationens topmøde i september 2006. Han havde denne stilling indtil december 2014.

Bortset fra politiske tjenester tjente han også som præsident for Organisationen for Afrikansk Enhed (OAU) i 1985-86. I 1992 blev han genvalgt af præsident for OAU igen for et års sigt.

Han tjener som et fremtrædende medlem af ‘Sergio Vieira de Mello Foundation’. Han er også medlem af Fondation Chiracs æresudvalg og det internationale multilaterale partnerskab mod cybertrusler (IMPACT) International Advisory Board.

Store værker

I 1986 indledte Abdou Diouf et anti-AIDS-program i Senegal, fremmede meddelelser om sikker sex og appellerede til de prostituerede om at blive registreret. Han opfordrede også borgerorganisationer såvel som religiøse ledere til at sprede bevidstheden om sygdommen. Som et resultat, trods den høje forekomst af AIDS i de fleste af de afrikanske lande, forblev den under 2 procent i Senegal.

Præmier og præstationer

Abdou Diouf blev tildelt den fornemme ‘King Faisal International Prize’ for sine tjenester til islam.

Han modtog også 11 æresdoktorgrader og flere prestigefyldte medaljer i anerkendelse af hans fremragende tjenester til Senegal og den muslimske verden.

Personligt liv og arv

Abdou Diouf giftede sig med Elisabeth Diouf i 1963.

Hurtige fakta

Fødselsdag 7. september 1935

Nationalitet Senegalese

Sol skilt: Jomfruen

Født i: Louga

Berømt som Politiker

Familie: Ægtefælle / ægtefælle-: Elisabeth Diouf børn: Fabienne Diouf, Yacine Diouf Flere faktauddannelser: Cheikh Anta Diop University, 1959 - University of Paris, Pantheon-Sorbonne University